Naplata poreza i sporednih poreskih davanja (kamata i troškovi prinudne naplate poreza) vrši se kada se poreska obaveza, odnosno visina poreza utvrdi rešenjem nadležnog poreskog organa ili od strane obveznika poreza (samooporezivanje) i ona može biti redovna ili prinudna u zavisnosti od načina naplate.
Redovna naplata poreza vrši se plaćanjem novčanog iznosa od strane obaveznika poreza na uplatne račune javnih prihoda u roku koji je propisan zakonom, dok je u određenim slučajevima koji su propisani zakonom, porez može platiti i kupovinom vrednosnog papira (taksena marka). Izuzetno, poreska obaveza se može namiriti i putem kompenzacije, konverzijom potraživanja po osnovu poreza u trajni ulog Republike u kapitalu poreskog obveznika, kao i davanjem umesto plaćanja, odnosno zamenom ispunjenja.
Prilikom uplate određujete vrstu dugovanog poreza koje plaćate (npr. porez na imovinu ili porez na dohodak), a zakon određuje da se taj uplaćeni iznos raspoređuje prvo na iznos glavne poreske obaveze, zatim eventualne kamate i na kraju na troškove naplate, ukoliko postoje. Ako uplatite novčani iznos koji je veći od dugovanog poreza, iznos preplate se može koristiti za namirenje obaveza po istom osnovu koje kasnije dospevali, recimo ukoliko porez na imovinu plaćate na kvartalnom nivou, a možete zahtevati i da se tim iznosom namiri porez koji dugujete po drugom osnovu, odnosno da Vam se izvrši povraćaj tog iznosa ako nema dospelih obaveza po drugom osnovu.
Prinudnu naplatu poreza vrši nadležni poreski organ kada ne platite porez koji je dospeo za plaćanje. Poreska uprava Vas može opomenuti da niste platili porez sa upozorenjem da to uradite u roku od pet dana od dana dostavljanja upozorenja. Prinudna naplata započinje nakon što nadležni poreski organ donese rešenje o prinudnoj naplati, u kojem navodi osnov poreskog duga, neplaćeni iznos sa kamatom, troškove prinudne naplate i obaveštava Vas o Vašim pravima u toku postupka prinudne naplate. U postupku, organ nadležan za prinudno naplatu, namiruje neplaćeni poreski dug i sporedna potraživanja iz celokupne imovine poreskog dužnika, osim iz imovine i prihoda poreskog obveznika koji su zakonom izuzeti od izvršenja.