U okviru inicijative Pratim JA objavljujemo nagradni konkurs* na temu funkcionisanja lokalne uprave iz ugla građana i građanki. Informišite nas i na kreativan način podelite sa nama svoje iskustvo sa uslugama opštinske ili gradske uprave – utiske, mišljenja, stavove, zadovoljstvo ili nezadovoljstvo, predloge za unapređenje. Inspirišite druge građane i građanke da urade isto i tako pokrenite promene u svojoj zajednici!

Šta očekujemo od Vas?

Potrebno je da nam na kreativan način dočarate svoje iskustvo sa uslugama ili uopšte radom opštinske ili gradske uprave. Ona podrazumeva sve one usluge koje tražite i dobijate na šalterima svoje opštine ili grada, poput izvoda iz matičnih knjiga rođenih ili knjige državljana, dozvola za privremeno zauzeće javne površine, prava na socijalnu zaštitu. Za potrebe ove kampanje, NISU obuhvaćene posebne javne službe poput prosvete, zdravstva, kulture, kao ni usluge koje pružaju centralni organi Republike Srbije (npr. usluge izdavanja pasoša ili usluge katastra). (Ukoliko primimo takve priloge u okviru kampanje, oni će biti objavljeni u posebnoj sekciji portala („ostale usluge“), ali neće biti razmatrane u okviru ovog konkursa.)

To možete uraditi tako što ćete nam poslati svoje:

  • Video sadržaje (video klip, npr. iz prostorija lokalne samouprave, snimak Vaše izjave o  iskustvu koje želite da podelite, “reportaža”, animacija, video “story/reel” itd..)
  • Vizualne sadržaje (strip, crtež, fotografije…)
  • Pisane sadržaje (opisano iskustvo u formi teksta, eseja…)

Dozvoljeno je i kombinovanje različitih vrsta sadržaja u jednom prilogu, a forma za podnošenje u nastavku omogućava Vam da u okviru jedne prijave zakačite i do deset dokumenata/fajlova.

Dočarajte nam rad svoje opštinske/gradske uprave, kroz…

Dobra iskustva

Primere dobre prakse

(na primer, nije bilo potrebe za dugim čekanjem, službenici su bili ljubazni, usluga je pružena brzo…)

Loša iskustva

Primeri loše prakse

(na primer, neljubazni ili nezainteresovani službenici/e, sporo obavljanje poslova, „ft1p“ pojava itd.)

Autore/ke po dva najbolje dočarana pozitivna i negativna iskustva ćemo nagraditi!* 

Uslovi za učešće

Dovoljno je da ste punoletan/a građanin/ka Republike Srbije i da ste se bar jednom u prethodne tri godine susreli sa uslugama opštinske ili gradske uprave. Ako niste Vi, sigurno je neko iz Vaše okoline – poziv svakako možete preporučiti nekome ili pak pomoći nekome iz svog okruženja da prenese svoje relevantno iskustvo, kroz snimanje izjave, „intervjua“, pravljenje „reportaže“ i sl.

Šta je potrebno da uradite?

Kako biste učestvovali u konkursu, potrebno je da odaberete da li je Vaše opisano iskustvo bilo pretežno pozitivno ili negativno, da dodate svoj sadržaj u formularu u nastavku, kao i da odgovorite na nekoliko kratkih pitanja o svom iskustvu.

Kako bismo Vas kontaktirali, potrebno je samo da nam uz svoj sadržaj ostavite i osnovne kontakt podatke.

Selekcija i kriterijumi

Selekciju najboljih priloga koji će biti nagrađeni sprovešće stručni žiri sastavljen od predstavnika/ca partnerskih organizacija na projektu (najmanje 3 člana/ice žirija), od predstavnika/ca saradnika na projektu (1 član/ica) i od nezavisnog eksperta/kinje za oblast reforme javne uprave na lokalu (1 član/ica). Selekcija će biti vršena u skladu sa sledećim kriterijumima:

  • Originalnost i inovativnost – Traže se prilozi koji su originalni, drugačiji, koji nisu već viđeni, tipski ili šablonski.
  • Istinitost i autentičnost – Prilozi su autentični, tačni i istiniti, prenose nešto što se zaista desilo i to u dovoljnoj meri potkrepljuju dokazima kroz priloge. Poziv nije namenjen za dela fikcije.
  • Lični momenat – Želimo priloge koji opisuju Vaše iskustvo iz Vaše perspektive – kako ste se Vi osećali kada ste bili u procesu dobijanja usluge o kojoj ostavljate prilog i kako je to na Vas uticalo.
  • Detaljnost – Želimo da podelite sa nama svoje iskustvo do detalja – koji je tip usluge u pitanju, kako je tekao svaki korak u tom procesu, koje ste korake Vi preduzeli, šta se sve desilo, itd.
  • Kombinovanje više medijskih alata – Ovakvo kombinovanje nije obavezno, ali Vas ohrabrujemo da kombinujete video sa pisanom rečju, fotografije, vizuale, audio snimke. Različiti mediji i forme zajedno mogu stvoriti kompletnu celinu.

U izboru će se takođe voditi računa o geografskoj zastupljenosti, kako bi se čula iskustva iz različitih delova Srbije.

Napomena: Stručni žiri zadržava pravo da diskvalifikuje priloge koji su očigledno izmišljeni i ne ukazuju na realno iskustvo, kao i priloge koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, mržnju i netoleranciju bilo kakve vrste i po bilo kom osnovu. Zadržavamo pravo izbora i uređivanja/skraćivanja priloga koji će biti objavljeni u okviru TV emisije.

Rok za slanje priloga je 31. mart 2022.

Kako biste podneli svoj prilog za konkurs, molimo Vas da koristite ovaj formular.

  •  

Nagrade će biti uručene na javnom događaju koji će biti organizovan u Beogradu početkom 2022. godine. Nagrađenim građanima/građankama organizatori konkursa snosiće sve troškove puta i boravka u Beogradu za potrebe učešća u događaju.

Osim toga, dobićete priliku da:

  • Donosioci odluka dobiju povratnu informaciju direktno od Vas, čime doprinosite rešavanju problema u svojoj lokalnoj zajednici ili promovisanju primera dobre prakse.
  • Ostali građani i građanke takođe čuju vaše iskustvo, putem društvenih mreža i kroz emitovanje specijalne TV emisije posvećene ovoj temi, čime ćete i druge motivisati da se aktiviraju u svojim lokalnim zajednicama.
Stručni žiri će selektovati pristigle priloge, a po četiri najboljih priloga iz obe kategorije (pozitivna i negativna iskustva) će biti podeljeno na društvenim mrežama Centra za evropske politike. Pobednike će odlučiti publika – kreatori/ke po dva priloga iz obe kategorije koji/e osvoje najveći broj lajkova će biti nagrađeni.

Za sve dodatne informacije, možete nas kontaktirati na office@cep.org.rs

OČEKUJEMO VAŠE PRILOGE!

*Nagrade finansira Centar za evropske politike – CEP. Nagrade se ne finansiraju iz sredstava Evropske unije, Ministarstva za ljudska i manjinska prava, ili iz sredstava ovog projekta.  

Takmičenje se sprovodi u okviru projekta „Praćenjem javne uprave ka boljem upravljanju na lokalu – Pratim JA“. Projekat sprovode Centar za evropske politike (CEP) zajedno sa partnerima (Centar za ravnomerni regionalni razvoj (CenTriR), Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD), Ekološki centar Stanište). Projekat finansira Evropska unija, uz sufinansiranje Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog. Sadržaj ove stranice je u potpunosti odgovornost CEP-a, CenTriR-a, NKD-a i Staništa i nipošto ne izražava stavove Evropske unije ili Ministarstva.