Usled potrebe da se osobama sa invaliditetom omogući uključivanje u sve sfere društvenog života na ravnopravnoj osnovi, kao i u sve procese u kojima se odlučuje o njihovim pravima i obavezama, u našoj zemlji je položaj tih osoba uređen brojim propisima koji sadrže odredbe vezane za prava osoba sa invaliditetom, kao što je Zakon o zdravstvenoj zaštiti.
Zakonom o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom su na jedinstven način uređeni opšti režim i posebni slučajevi diskriminacije, postupak zaštite ukoliko ste bili izloženi diskriminaciji i mere koje se primenjuju radi podsticanja Vaše ravnopravnosti i socijalne uključenosti. Opšta zabrana diskriminacije određuje da su oblici diskriminacije neposredna (stanodavac odbije da Vam izda stan zbog invaliditeta) i posredna diskriminacija (u oglasu za posao navodi se kao uslov posedovanje vozačke dozvole, iako se za obavljanje tog posla nije neophodna vozačka dozvola, jer se radi o kancelarijskom poslu), kao i povreda načela jednakih prava i obaveza.
Posebni slučajevi diskriminacije navode određene situacije koje su zakonski određene kao situacija kada se prema Vama vrši diskriminacija samo zbog Vaše invalidnosti, kao što je diskriminacija u postupcima pred organom javne vlasti, koja između ostalog obuhvata vođenje postupka tako da Vas faktički onemogući ili Vam znatno oteža ostvarenje prava (kada npr. organ ne obezbedi odgovarajućeg tumača za stranke sa oštećenim sluhom).
Zakonom su propisane i mere za podsticanje ravnopravnosti osoba sa invaliditetom, pa su tako jedinice lokalne samouprave dužne da podstiču osnivanje službi podrške za osobe sa invaliditetom, kao i da sve zgrade, javne površine i sredstva javnog prevoza prilagode na način kako biste mogli da ih koristite, dok su organi nadležni za oblasti kulture i medija dužni da Vam učine pristupačnim informacije i komunikacije putem upotrebe odgovarajućih tehnologija.
U postupku u sporu za zaštitu od diskriminacije zbog invalidnosti, a na koje se primenjuju odredbe zakona kojim se uređuje parnični postupak (ako ovim zakonom nije drugačije određeno), imate pravo da taj postupak pokrenete i pred sudom na čijem području imate prebivalište, odnosno boravište. Takođe imate pravo da, prilikom podnošenja tužbe, tražite od suda da privremenom merom zabrani diskriminatorsko postupanje da bi se otklonila opasnost od nasilja ili veća nenadoknadiva šteta, a o čemu sud mora da odluči u roku od 48 sati od dana kada je predlog primljen u sudu.